Čas rytířů a dvorních dam

23.5.2021 - Radka Křivánková

Zájmová činnost plánovaná, jako projekt, který seznámí děti s životem ve středověku

Chlapci postavili hrad z kostek a předem vyrobených hradebních věží z papírového kartonu a poté si vyrobili meče pomocí z tvrdého papíru a alobalu. Jedna část děvčat si vyráběla korunky ze žlutého papíru, které si ozdobila různými barevnými třpytkami a druhá část si upletla čelenky z barvených látkových provázků. Paní vychovatelka s děvčaty nacvičila středověký tanec, doprovázený dobovou hudbou, který děvčata poté sama zatančila chlapcům.
ěti pracovaly se zájmem, výroba a tvoření je bavily. V průběhu tance projevily své pohybové a rytmické nadání. Královna (paní vychovatelka) poté zahájila rytířský turnaj proslovem ke svým poddaným. Turnaj započal jízdou na koni, aby se panoši (budoucí rytíři) předvedly před královnou a dvorními dámami. Poté následoval rytířský souboj s dřevcem (dřevěný kůň vyrobený z vlny, molitanový válec). Dvorní dámy odměnily chrabré panoše házením kroužků na meče. Rytíři dále předvedli svojí zručnost střelbou z luku na terč. Královna poté ukončila celý turnaj pasováním panošů na chrabré rytíře.
Po celou dobu turnaje paní vychovatelka pouštěla dětem středověkou hudbu, která výborně navozovala atmosféru své doby. Děti byly velmi dobře namotivovány, přinesly si z domova dobové kostýmy, v kterých byly po celou dobu turnaje oblečeny. I paní vychovatelka děti překvapila a sama se oblékla do kostýmu královny. Děti pracovaly, tvořily a hrály si s velkým zájmem a svůj rytířský den si velmi užily. Podívejte se do fotogalerie.