Voda, vodička, voděnka

23.5.2021 - Radka Křivánková

Voda, vodička, voděnka–zájmová činnost plánovaná jako projekt, který má za cíl dětem objasnit význam vody pro život na planetě Zemi

Děti byly namotivovány k činnosti říkankou "Kdyby vody nebylo". S paní vychovatelkou vedly volné rozhovory na téma "Od pramene až k moři"o koloběhu vody v přírodě. Aby si děti dobře dokázaly koloběh představit, rozdělily se na dvě skupiny pomocí rozpočítadla, kde první skupina tvořila z barevných šátků, papírových a plyšových zvířátek a druhá skupina kreslila. Děti si také přečetly příběh z knihy "O víle Vodánce", která zprvu vodu znečišťovala a díky proměně z divoženky na vílu se začala o vodu starat, aby byla čistá. Dále se děti společně s paní vychovatelkou zamýšlely nad významem vody pro člověka, ostatní živočichy a rostliny. Dozvěděly se, že vody na Zemi ubývá a je potřeba o ni pečovat. Pomocí zábavných pokusů zjišťovaly všechna skupenství vody, porovnávaly vlastnosti vody (sníh, voda, led, pára, hustota vody atd.). Následoval kvíz "Kde všude najdu vodu", kde za každou správnou odpověď děti dávaly barevné žetony do misky, zahrály si hry Hop a skok přes potok, kde přeskakovaly potůčky vytvořené ze šátků a rybí závody, kde se snažily za pomocí papírových talířků a vzduchu dostat ryby do rybníka. Na závěr si zahrály pohybovou hru "Akvarium", díky které se proměnily ve vodní živočichy.
Děti se aktivně zapojovaly do rozhovorů, kde velmi výstižně formulovaly a vyjadřovaly své myšlenky. Pokusy i hry byly pro ně velice zábavné a přínosné. U dětí byl především rozvíjen kladný vztah k přírodě a k její ochraně. Podívejte se do fotogalerie.