Adopce na dálku

Po osmileté skvělé zkušenosti s projektem Adopce na dálku, kdy jsme pomohli ke vzdělávání indické holčičky Gnanam, jsme se ocitli na křižovatce. Gnanam vyrostla, vyšla školu a byla z dalšího projektu vyřazena. My jsme rádi, že díky naší společné snaze se jí dostalo kvalitního vzdělání, díky čemuž s námi mohla například komunikovat v angličtině.

Po zvážení všech aspektů, především pedagogického přesahu akce, jsme se rozhodli pokračovat v pomoci dětem ke vzdělávání. Volba nakonec padla na jedenáctiletého chlapce Roberta z Ugandy. Žáci ZŠ Malšice tak i nadále zjišťují, jak je moc dobře, že ráno mohou vstát, někdo je odveze do škole, kde na ně čeká moderně vybavená třída s fungujícím topení, třiceti šesti zářivkami a usmívajícím se pedagogem. Jak samozřejmě bereme všechny tyto okolnosti života, o to více pak ční těžkosti dětí třeba v Ugandě.

Jelikož děti samy chtějí pomoci Robertovi, využíváme pravidelně skvělé nabídky žen z Klubu přátel školy při ZŠ a MŠ Malšice, které vždy na začátku prosince uspořádají v Malšicích adventní trhy. Žáci ZŠ Malšice vyrábějí všechny možné dárky (doma i ve škole), které pak jsou prodány právě na trzích. Výtěžek z trhů pokryje roční náklady na Robertovo vzdělání, za což ženám z KPŠ velmi děkujeme. Samozřejmě, můžeme peníze "pouze" vybrat (věřím, že oněch 7 tisíc bychom sehnali), ale připravili bychom děti o pocit, že pomohly samy. A to je ten druhý důvod celého snažení.

Náš nový "spolužák" (od listopadu 2013):

Jmenuji se Robert Mugalu.

Žiji v Ugandě, státu východní Afriky.
Narodil jsem se 15.března 2002.
Chodím do školy Sv. Jana Nepomuckého, učím se anglicky.
Baví mě fotbal. Rád bych se stal doktorem.

Mám 3 mladší sourozence.
Rodina žije v chýši, která je postavená ze dřeva, bláta, rákosu a starých plechů.
Plodiny pěstujeme pro vlastní spotřebu a na prodej. Matka také prodává matoke (zelené banány nebo vařená kaše z nich) na tržišti. Vodu nosíme ze studny. Protože nemáme přístup k elektřině, svítíme lampou na parafín.